piątek, 15 czerwca 2012

Magia kamienia ... czyli o ścianach z piaskowca po raz II


Najczęściej spotykane zastosowania:
- ściany z okładziną kamienną, lub wyeksponowanie naturalnej ściany z kamienia lub cegły będącej częścią konstrukcji budynku,
- obudowa kominków, wnęk ściennych, tło dla półek, obrazów i książek, elementy dekoracyjne w łazienkach, elementy podłogowe, zamiast kafelek na ścianie za ciągiem roboczym w kuchni,

Cele, czyli co możemy osiągnąć stosując kamień:
- w surowych, minimalistycznych, oraz industrialnych wnętrzach o prostych i czystych formach, aby wnieść do wnętrza fakturę i głębię, jaką daje kamień lub cegła.
- we wnętrzach rustykalnych, w stylu country – cottage, gdzie ważny jest ciepły, domowy klimat, piaskowiec, kamień lub cegła ociepli wnętrze i wyeksponuje piękno natury.
- odpowiednio dobrane oświetlenie może ocieplić wnętrze i wyeksponować kamień na ścianie, zastosowanie zbyt zimnego i ostrego światła, do podświetlenia tak bardzo popularnych diod LED lub halogenów spowoduje, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie chłodnego i kanciastego.

Musimy pamiętać, na uzyskaniu jakiego efektu zależy przy projektowaniu wnętrza, a użyty kamień powinien być częścią kompozycji  całego wystroju, a nie tylko pojedynczym elementem.

Najlepszym przykładem nowoczesnej architektury z wewnętrznymi ścianami z kamienia jest brazylijski Loft Bauhaus,  zaprojektowany przez  Ana Paula Barros, zainspirowany projektem Mies van den Rohe.


zdjęcia z freshome.com Surprising Modern Design Ideas Showcased by Lofthouse in Brazil


















Brak komentarzy: